Alzheimer Tanısı
Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

v
Unregistered

 
30.04.2011 10:44
Alzheimer hastalığı tanısında en önemli basamak klinik değerlendirmedir. Kesin Alzheimer teşhisi ancak beyinden bir parçaların mikroskop altında incelenmesi ile mümkündür. Bu da hastalar hayatta iken çok nadir başvurulabilicek bir yoldur. Tanı kriterlerine bakıldığında da anlaşılacağı üzere, biyopsi ya da otopsi öncesinde kesin tanı koymak mümkün değildir. Hastalarda kan tahlilleri, beyin filmleri ya başka demans nedenlerini dışlamak için, ya tamamlayıcı olarak ya da araştırma amacıyla kullanılmaktadırlar. Demans tanısında özelleşmiş doktorlar sadece muayene ile %95'lere varan oranda doğru teşhis koyabilmektedirler.

Ayrıntılı bir öykü demansiyel sürecin başlangıcı ve gelişimi konusunda bilgi sağlayacaktır. Detaylı bir mental muayene/nöropsikolojik değerlendirme ile belirlenecek profil hem hastanın o günkü durumunun belirlenmesini hem de izlenmesini sağlayacaktır. Nörolojik muayene gerek diğer olası demans nedenlerinin belirlenmesi gerek Alzheimer hastalığına eşlik edebilecek bulguların kaydedilmesi ve takibi açısından önemlidir. Alzheimer hastalığına sıklıkla eşlik eden duygudurum ve davranış değişikliklerinin saptanması ve takibi için psikiyatrik bir değerlendirme de gereklidir.

Alzheimer hastalığında tanı koydurucu bir laboratuar testi olmamakla birlikte demansiyel sendromlara yol açabilecek metabolik ve yapısal nedenlerin dışlanması için bazı testlerin yapılması gereklidir. Bu testlerden rutin olarak yapılanlar tam kan sayımı ve biyokimyasal testler, vitamin B12 düzeyi, tiroid fonksiyon testleri, sifiliz serolojisi ve Beyin Tomografisi veya Kranyal MRI'dır. Klinik değerlendirme sonucunda bir endikasyon varsa AIDS için HIV testi, Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) incelenmesi, EEG, SPECT (Single Photon Emission Computerized Tomography) ve PET (Positron Emission Tomography) de incelemelere eklenebilir. Alzheimer konusunda araştırma yapan merkezlerin en büyük sorularından birisi Alzheimer hastalığı için tek bir inceleme/tahlil ile kesin teşhis koyulması yönteminin bulunup bulunmayacağıdır. O zaman hastalığın erken teşhisi mümkün olacaktır. Günün birinde önleyici, koruyucu bir tedavi yöntemi geliştirilibilirse bu şekilde hastalar erkenden tedavi edilebilecek, ya da hastalığın gelişmesi önlenebilecektir.

Mental Durum Muayenesi

Demansiyel sendromların tanısı için geliştirilmiş tarama testleri, evrelendirme ölçekleri, günlük yaşam aktivitesi değerlendirme gereçleri ve davranışsal ölçekler vardır. En sık kullanılan tarama testi Mini Mental Durum Muayenesidir. Eğitim düzeyine ve dile dayalı bir test olması nedeniyle çok eleştirilse de bu test en yaygın kullanılan tarama testi olmaya devam etmektedir. Ancak tek başına kullanıldığında tanı koymada hiçbir değeri olmadığını, asıl yararının tarama ve izleme döneminde görülebileceğini akılda tutmak gerekir. Demans tanısında yararlı olacak bir mental muayene bataryasının mutlaka bellek, dikkat, dil, görsel mekansal beceriler ve yürütücü işlevler ya da frontal işlevler diyebileceğimiz işlevleri değerlendirmesi gerekir. Dikkatin değerlendirilmesi özellikle önem taşır. Bunun bir nedeni dikkat bozukluğunun (akut konfüzyonel durum örneğinde olduğu üzere) tek başına tüm bilişsel işlevlere ilişkin testleri bozabilecek olması, bir diğer nedeni de Alzheimer hastalığında da erken dönemde belli oranda bir dikkat bozukluğu görülmesidir. Alzheimer hastalığının en erken ve en belirgin bulgusu bellek bozukluğu olduğu için bellek testi içermeyen bir batarya ile değerlendirilmesi düşünülemez. Dil ve görsel mekansal işlevlerdeki bozukluk değişken olabilir ve günlük yaşam aktivitelerini belirgin bir biçimde etkiler. Yaşa bağlı normları geliştirilmiş nöropsikolojik testler bilişteki çöküşün anlamlılığını, bilişsel işlev bozukluğunun profilini, bozulma hızını ve ilaç tedavi girişimlerinin etkisini belirlemede yararlı olacaktır. Bu testlerin bir kısmı dilimize çevrilmiş, standardizasyon ve geçerlilik çalışmaları yapılmıştır.

Günlük yaşam aktivitelerinde bozulma demans tanısı için vazgeçilmezdir. Bu bozukluğun derecesinin ve hangi aktivitelerde olduğunun belirlenmesi hem hastanın takibi hem de bakımının yönlendirilmesi açısından önemlidir. Bu ölçekler dilimize ve kültürümüze de uyarlanmıştır.
Bu yorumu alıntı yaparak cevapla
hayatgav
KIdemli Üye
**

Çevrimdışı
Yorumları: 1
Üyelik Tarihi: 05.06.2012
05.06.2012 09:35
merhaba,
ben,annemin bazı Alzheimer'a dair bazı belirtiler gösterdiğini düşünüyorum.annem 53 yaşında ilkokul mezunu.ama zihnini açık tutacak faliyetler yapar.bulmaca çözmek gibi.son zamanlarda söylediği şeyleri sanki hiç söylememiş gibi tekkrar söylüyor.yada bişey sorup biraz sonra tekrar aynı şeyi soruyor.çok sık olmuyor bu belki haftada bi kere.bir ay önce yaşadığı bir şeyi anlattı.babamla denize gitmişler yüzüp geldikten sonra babmı beklerken bi anda hava kararır gibi oldu diyo yani kasvetli bi hal almış sonra arkasına bakmış otel biraz değişikmiş adı başkaymış korkmuş etrafına bakınmış babamı görmüş tanımış.sonra eve gelmişiz diyo.o andan eve gelene kadarki kısmı hatırlıyamadım diyor.babama sormuş hatta hangi yoldan geldik biz diye babam kızmış dalga geçme diye.eve iki farklı yol var ve her zaman gittikleri yer.ama sonra sonra düşündükçe hatırladım diyo.bu tür blirtiler alzheimer olabilir mi.aslında doktora götürmek istiyorum.ama biraz pimpiriklidir.bir sorun çıkmasa bile kafasına takar depresyon girerse diye korkuyorum.acaba öylemiyim diye.bu belirtiler alzheimer olabilir mi ? ne yapmalıyım?yardımcı olursanız çok sevinirim.
Bu yorumu alıntı yaparak cevapla


Hızlı Menü: